Fobie specyficzne – wskazana wizyta u psychologa

spider-564685_640Mianem fobii specyficznych – określa się lęk i strach przed przedmiotami, zwierzętami i pewnymi sytuacjami o których napiszemy w niniejszym opracowaniu.  Fobie proste lub fobie izolowane – to inna nazwa fobii specyficznych.

Ów lęk i strach jest oczywiście irracjonalny, bowiem to, czego tak bardzo obawia się osoba cierpiąca na fobię jest w istocie nie bardzo groźne lub w ogóle nie groźne. Ponieważ niniejsze opracowanie traktuje o fobiach specyficznych, to przyczyną strachu i lęku jaki odczuwają pacjenci są już wspomniane zwierzęta, obiekty, przedmioty, zranienie, uraz, choroba, śmierć.

Stosunkowo dużą część fobii specyficznych to zoofobia – czyli lęk przed zwierzętami oraz owadami. W tej kategorii mieści się także: arachnofobia – lek przed pająkami, ornitofobia – lęk przed ptakami, entomofobia – strach przed owadami, rodentofobia – to z kolei lęk przed gryzoniami (np. myszami).

W kategorii urazów i zranień mieści się m.in. hematofobia – czyli lęk przed skaleczeniem i krwią. Natomiast kategoria fobii dotycząca chorób, to m.in.: tokofobia – lęk przed ciążą i porodem oraz algofobia – strach przed bólem.

Fobie specyficzne leczy się przy pomocy psychoterapii – specjaliści wskazują na terapię behawioralną – jako skuteczne remedium na strach i lęk.