O nas

Świat ludzi przez setki lat zmieniał się bardzo powoli. Powstawały nowe wynalazki, zmieniały się warunki życia, ale wszystko to docierało do ludzi bardzo wolno. W ostatnich dwóch stuleciach sytuacja zupełnie się zmieniła. Dzięki nowoczesnym środkom komunikacji takim jak kolej, samochód czy samolot, odległości między miastami, państwami a nawet kontynentami znacznie zmalały. Dziś nikogo nie dziwi, że 300 km można pokonać w 5-6 godzin samochodem, a podróżując samolotem czas ten jeszcze bardziej uda się skrócić.

Niestety pęd dzisiejszego świata nie pozostaje bez wpływu na człowieka. Od wielu lat obserwuje się zmiany w systemie wartości kolejnych pokoleń, a to z kolei ma spory wpływ na psychikę, choć często sobie z tego nie zdajemy sprawy.

Jeszcze na początku XX wieku główną wartością była, dla większości Polaków, rodzina. W latach wojen zależało nam na ojczyźnie. W czasach komunizmu – walczyliśmy o wolna Polskę. Teraz kiedy Polska jest już wolna, demokratyczna i floating-ring-160536_640kapitalistyczna Polacy coraz częściej stawiają na jak najwyższy poziom życia. Stąd też miejsce w systemie wartości, zajmowane jeszcze kilkadziesiąt lat temu przez rodzinę, dziś zajmuje dążenie do sukcesu zawodowego i finansowego.

Z tą zmianą związany jest znacznie wyższy poziom stresu, a równocześnie pojawia się deficyt w sferze uczuciowej, co często kończy się problemami psychicznymi. Stąd też rośnie ilość osób cierpiących na nerwice, depresję czy popadających w nałogi.

Dlatego też tak ważnym elementem obecnych czasów stała się pomoc psychologiczna, która dla tysięcy Polaków jest wentylem bezpieczeństwa pozwalającym na normalne funkcjonowanie w społeczeństwie.