Zespół Aspergera u dziecka – warto wybrać się na terapię

child-542038_640Jeśli u naszego dziecka zdiagnozowano zespół Aspergera, warto rozejrzeć się za psychologiem, który jako fachowiec poprowadzi psychoterapię. Celem psychoterapii jest nauczenie dziecka prawidłowych umiejętności społecznych. Zespół ten najczęściej dotyka dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, częściej chłopców.

Zespół Aspergera w uproszczeniu definiuje się jako upośledzona umiejętność w kontaktach interpersonalnych i społecznych (łagodna odmiana autyzmu).

Objawem tej choroby są wąskie zainteresowania dziecka, trudności w relacjach z rówieśnikami (niechętnie z nimi przebywa lub nie chce utrzymywać z nimi kontaktów; chętnie za to wybiera towarzystwo dorosłych),   problemy z abstrakcyjnym myśleniem (nie rozumie żartów, metafor, itp.),

Psychoterapeuta podejmujący się terapii dziecka z Zespołem Aspergera, swoje działania koncentruje wokół: treningu komunikacji, treningu wysławiania się w naturalny sposób, a także koncentruje się na niwelowaniu niepożądanych zachowań (przerywaniu rozmówcy, reagowaniu gniewem).

Dobrze, aby w procesie terapii brali udział rodzice dziecka.